Joanne K. Rowlingová

9. srpna 2009 v 14:25 | Lady DC* Girl |  spisovatelé
Tak sem si vyhledala podrobnosti o mé nejoblíbenější spisovatelce Joanne K. Rowlingové a dala sem dohromady tento článek↓. nemyslete si že vše je staženo z netu, pač některé věci jsou z mé hlavy!Joanne K. Rowlingová je anglická prozaička, nositelka prestižní Whitebradeovy ceny za literaturu. Od britské královny získala Řád britského impéria za přínos dětské literatuře.

Joanne K. Rowlingová vystudovala francouzštinu a klasickou literaturu na univerzitě v Exeteru. Po studiu pracovala jako sekretářka, poté působila jako učitelka. Provdala se do Portugalska, ale její manželství trvalo krátce. Po rozchodu s manželem se vrátila do Anglie. Žila v nuzných poměrech, pobírala sociální dávky a starala se o dceru. Od mládí ji bavilo psaní, proto po smrti své matky začala vymýšlet fantastické příběhy.

Dílo Joanne K. Rowlingové:

Joanne K. Rowlingovou proslavily příběhy o chlapci, jehož zemřelí rodiče byli kouzelníci a on sám má kouzelnické vlohy. Rukopis první knihy několik nakladatelství odmítlo, ale nakonec kniha vyšla.

Harry Potter a Kámen mudrců - 1997. Hlavní postava Harry Potter je sirotek, žijící u nelaskavých příbuzných. Jednoho dne je nečekaně pozván do kouzelnické školy v Bradavicích. Přichází do světa duchů, prazvláštních zvířat a rostlin i magických předmětů, do světa, kde se létá na košťatech a kde ještě více než ve skutečném světě stojí proti sobě dobro a zlo. Jeho jizva na čele, ke které přišel jako nemluvně ze souboje s lordem Voldemortem, budí u ostatních posvátnou bázeň. Dobrodružství Harryho jsou také dobrodružstvími jeho přátel např. Rona a Hermiony, učitelů Školy čar a kouzel, prof. Brumbála, prof. Snapa aj.

Zájem čtenářů o tuto knihu byl tak nečekaný, že následovala další pokračování:
Harry Potter a Tajemná komnata - 1998
Harry Potter a Vězeň z Azkabanu - 1999
Harry Potter a Ohnivý pohár - 2001
Harry Potter a Fénixův řád - 2003
Harry Potter a Princ dvojí krve - 2005
Harry Potter a Relikvie smrti - 2007

Každá kniha z této série sleduje osudy Harryho Pottera a jeho přátel během jejich studia na bradavické kouzelnické škole. Závěrečný díl je temným rozřešením všech dříve načatých zápletek.
Všechny tyto knihy jsou překládány do mnoha jazyků a prodávají se v miliónových nákladech.
Některé se dočkaly filmového zpracování.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama